Tarihçe

Muğla Ticaret Borsası Tarihçesi

İlimiz nüfusunun %60 ı tarım, hayvancılık ve ormancılık sektöründe üretim yapmakta ve çalışmaktadır.Bu da göstermektedir ki Muğla'mız da, turizmin dışında bilinmeyen tarım, hayvancılık ve ormancılık sektörü vardır. Türkiye de 112 Borsa vardı, bu borsalardan bazıları da ilçelerde idi. Bazı ilçelerde borsa olmasına rağmen, %60 ı tarım ve hayvancılıkla uğraşan Muğla'mızda borsa yoktu ve tüccarlar borsa tescili için Aydın'a veya İzmir'e gitmek zorunda kalıyorlardı.
 
Makam için değil hizmet için varız diyen, ilimiz tüccarlarından Sezayi İzmir, Hayati Nizamoğlu, Hasan Gökmen, Erkan İlhan, Yusuf Alper ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünde  Borsa Komiseri olarak çalışan, Hüseyin Akar Borsanın kuruluş çalışmalarına başladılar. İlk kuruluş dilekçesini 29/01/2003 tarihinde Valiliğe, 29/05/2003 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığına verdiler. Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 18/07/2003 tarih ve 5012 sayılı oluru üzerine ilk meclis seçimleri 18/09/2003 tarihinde, yönetim kurulu seçimleri ise 27/09/2003 tarihinde yapıldı. Kiraladığı bir iş yerinde faaliyete başlayan borsamız, bu gün kendine ait iş yerinde 6 personelle faaliyetine devam etmektedir.
 
İLK MECLİS ÜYELERİMİZ
Hasan Gökmen, Sezayi İzmir, Yusuf Alper,  Hayati Nizamoğlu, Doğan Rados, M. Emin Benzer, Erkan İlhan, Kamuran Yılmaz, Mustafa Bektaş, Ahmet Özdemir, Nuri Temiz,  Ali Rıza Uyar, Durmuş Emecikli ve Mustafa Mazı
 
İLK MECLİS BAŞKANIMIZ
Hasan Gökmen
 
İLK YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ
Hayati Nizamoğlu, Sezayi İzmir,  Yusuf Alper, Erkan İlhan ve Mustafa Bektaş
 
İLK YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ
Hayati Nizamoğlu
  
İLK GENEL SEKRETERİMİZ
Hüseyin Akar
 
İLK MUHASEBE  PERSONELİMİZ
Edaya Eryılmaz


İLK TESCİL PERSONELİMİZ
Bilgi İzmir 
 
İLK ÜYEMİZ
01/10/2003 tarihinde tescil işlemlerine başlayan borsamızın ilk üyesi Em-Bi Gıda Tic. Ltd. Şti. dir.
 
İLK İŞLEM YAPTIRAN FİRMA
Doğa Hayvancılık Gıda Turizm Ticaret Ltd. Şti. dir.
 
HİZMET İLKELERİMİZ
Borsanın patronu üyemiz ve müşterimizdir anlayışıyla, borsaya geleni güler yüzle karşılamak ve çözüm üretmektir.
 
HEDEFİMİZ
Kaliteli, bilinçli ve bol üretim,  geniş Pazar payı ve iyi fiyat ilkesi dir.